Podzimní část fotbalového ročníku 2018/2019 je za námi a dala by se zhodnotit jako vcelku úspěšná. Mimo velmi slušné průběžné postavení většiny družstev v tabulkách se nám podařilo navýšit členskou základnu a tím také počet týmů v klubu. Z celkem 18 družstev hrajících soutěže FAČR pod ŘK pro Čechy nebo Pražského fotbalového svazu       v současnosti evidujeme jedno mužstvo dospělých, čtyři dorostenecká, sedm žákovských a šest mužstev v kategorii přípravky. Mimo tyto soutěžní kategorie se u nás připravuje pod vedením zkušených trenérů ještě předpřípravka U7 a fotbalová školička.

Předpokládám, že na rozdíl od mého stručného pohledu na to jak se mužstvům dařilo, připraví trenéři jednotlivých týmů spolu s vedením sportovního úseku mládeže podrobnější hodnocení dosažených úspěchů a neúspěchů, aby závěr sezóny byl ještě o něco lepší.

Muži ve své divizní skupině B přezimují na 3 až 4 místě se ztrátou tří bodů na vedoucí Hostouň. Z 15 utkání 9x zvítězili a 3x prohráli. Další tři utkání, vždy na domácím hřišti, skončily nerozhodným výsledkem a o bonusovém druhém bodu tak rozhodovaly penalty. V nich byl bohužel dvakrát přesnější soupeř. K současnému postavení týmu   v tabulce pomohla především velmi dobrá defenzivní hra. Ukazuje to i fakt, že naše mužstvo inkasovalo v 15 podzimních utkáních pouze 13 branek. Velkou zásluhu na tom má i brankář Daniel Toman, který během odehraného podzimu udržel hned v sedmi zápasech čisté konto. Velkým problémem mužstva však je proměňování šancí. Dvacet jedna vstřelených branek v 15 utkáních je opravdu málo. Zapracovat by měli trenéři i na disciplíně hráčů(žluté a červené karty). Kádr není až tak široký a každá absence je potom znát. Věřme, že jarní část bude v těchto ohledech lepší.

U19 si vede rovněž vcelku úspěšně. Naše současné 3 až 4 místo a ztráta pouhých 3 bodů na druhou V. Žižkov dává stále naději na účast v baráži o postup do Celostátní ligy dorostu, tak jako tomu bylo v loňském roce. V rámci zimní přípravy by ale měli svěřenci trenéra Fíčka zapracovat na obranné činnosti. S 36 vstřelenými brankami sice patří mezi čtyřmi nejproduktivnějšími mužstva ve skupině A, ale 29 inkasovaných gólů je na mužstvo hrající o čelo tabulky přece jen dost.

U18 zatím projíždí svoji soutěží jako nůž máslem. Z 15 zápasů 14x zvítězila a jednou remizovala. První ztrátu bodů mužstvo Františka Kopače zaznamenalo až v předposledním kole na půdě svého pronásledovatele FC Tempo. Až následné pokutové kopy rozhodly o tom, že domácí získali druhý bonusový bod a snížili tak náskok našeho týmu, který i tak přezimuje na prvním místě.

U17 jsou po podzimu v České lize prozatím na třinácté pozici. Tento stav je daný především odchody některých hráčů základní sestavy do klubů hrajících vyšší soutěž(Celostátní liga) čímž došlo i k určitému oslabení mužstva. Nyní je na trenérech aby se s touto situací vyrovnali a přivedli v zimním období za uvolněné hráče adekvátní náhrady. Toto mužstvo určitě má na to aby se pohybovalo v horní polovině tabulky.

U16 je na tom co do velikosti kádru podobně, ale na to, že ve své soutěži nastupují tak jako i U17 v mnoha případech proti starším hráčům si nevedou špatně. Ztráta pouhých tří bodů na třetí pozici jen svědčí o vyrovnané soutěži. I zde platí, že je nanejvýš potřeba aby se v rámci zimní přípravy trenéři spolu s vedením sportovního úseku porozhlédli po dalších nadějných fotbalistech a zvýšili tak potřebnou konkurenci v mužstvu.

U15 to mají oproti ostatním kategoriím těžší. V rámci České ligy se už třetím rokem statečně perou s kluby, které mají profesionální statut a tedy i mnohem lepší přístup k výběru nadějných fotbalistů. Dosavadní 11. místo v tabulce po polovině soutěže uchovává stále naději na to aby se tým vyhnul nepopulární červnové baráži o zachování ligové příslušnosti. I když tým trenéra Caudra patří spolu se Slavií, Spartou a Pardubicemi mezi čtyři mužstva, která zatím nejméně inkasovala, naopak v produktivitě patří k těm nejhorším. V tomto ohledu je potřeba hodně zapracovat. Chce-li jakýkoliv tým zvítězit, musí střílet branky.

U14 jako případný aktér červnových barážových zápasů, nebo dokonce účastník elitní žákovské soutěže, má před sebou asi nejvíc práce. Tomuto mužstvu je v zimním přípravném období potřeba věnovat maximální pozornost s cílem jej doplnit, obměnit, stabilizovat a co nejlépe připravit nejen pro jarní část soutěže, ale především pro další sezónu. Poslední místo v tabulce bez zisku jediného bodu je nanejvýš varující.

U13 a U12 hrající Českou ligu mladších žáků si co se týká jejich perspektivy vedou velmi dobře. Jejich umístění         v horní části svých tabulek to jen potvrzuje.

Velmi dobře si vedou naše mládežnická družstva hrající soutěže Pražského fotbalového svazu.

A to od starších žáků až po mladší přípravky. Ve většině případů nastupují proti o rok starším soupeřům a nutno dodat, že se s tím vyrovnávají dobře. Starší žáci jako nováčci soutěže svoji skupinu vedou a mají tak zaděláno na očekávaný postup. Dobré výkony podávají i obě mužstva mladších žáků, která jsou ve svých soutěžích mezi nejlepšími pěti družstvy. Velkou radost nám dělá kategorie přípravek. I když se oficiálně tabulky jednotlivých ročníků neuvádějí, rád zmíním, že postavení všech šesti družstev(U11, U10, U10/B, U9, U8 a U8/B) ve svých soutěžích je na první či druhé pozici.

Jak je všeobecně známo, náš klub není jen fotbalovým konzumentem. Mimo zapojení do oficiálních soutěží každoročně pořádá řadu tradičních dlouhodobých i jednodenních turnajů především pro žákovskou a přípravkovou kategorii. V zimě to jsou Zimní ligy SŽ, MŽ a Spř za účasti družstev z Prahy a Středočeského kraje, které se hrají od listopadu do března následujícího roku v areálu Libeň. Na hřišti v Bedřichovské ul. už také běží 3. ročník ZT SŽ U15 a U14 – Memoriál Karla Tůmy. Velmi vyhledávaný je i turnaj pro dospělé Memoriál J. Kolína jehož jubilejní 30. ročník bude prvními zápasy zahájen v polovině ledna 2019.                   K venkovním turnajům letošní zimy přibyly tentokrát i tři halové turnaje pro děti narozené v roce 2012 a ml(U7), které pořádáme v hale TJ Spoje Praha. Jednodenní venkovní turnaje pro přípravky připravujeme na květen a červen.         V jarním období bude probíhat také velmi populární „Jarní liga“ pro roč. 2012 a ml. Po letních prázdninách to zase bude „Podzimní liga“ pro roč. 2013. Vrcholem námi pořádaných turnajů se v listopadu 2019 stane již VI. ročník mezinárodního turnaje MŽ U13 O pohár hl. města Prahy. O účast v tomto turnaji každoročně projevují zájem jak přední týmy z ČR, tak i zahraničí. Připravovat a organizovat tyto turnaje není nic jednoduchého. Minimálně se jedná o čas, který tomu dobrovolníci z řad rodičů a trenérů věnují. Za to jim patří velký dík. Přejeme   si aby jim tato aktivita zůstala i pro nadcházející období. Bez jejich pomoci by se tyto akce jen těžko organizovaly.

ps