Pořádně do těla dostávají fotbalisté Meteoru v zimní přípravě. V zápřahu jsou už týden, tým má za sebou soustředění v Jindřichově u Jablonce. Bez úlev tam zvládl tři fáze přípravy. „Chceme nabrat síly, kluci v tabulce nepatří tam, kde jsou. Patří výš a až to poznají, půjdeme nahoru,“ věří trenér přeborové rezervy Jan Vávra. Meteor B je zatím čtrnáctý, čtyři body nad sestupem.

Začali jste hodně zostra. Co všechno jste zatím zvládli? Odstartovali jsme minulý týden v pondělí, kdy byl na programu jen lehčí trénink. Pak jsme všichni dohromady vyrazili na soustředění, kde kluci zvládli tu nejhrubší fázi přípravy. Tým dostává do těla, kluci toho mají dost. Občas se někdo vybrečí, ale všichni makají a zvládají to bez úlev.
Kolik hráčů máte v přípravě rezervy k dispozici? Tady to není o rezervě. Jsou tu kluci z divizního týmu, fotbalisté z přeboru i sedm kluků ročníku 93 a 94. Někteří z nich už chodili loni za béčko. My jsme to na nějaké týmy nerozdělovali a tak jsme to také klukům řekli. Někdo by třeba ztratil motivaci. Je jasné, že nějaká kostra prvního týmu je, ale každý má šanci makat a porvat se o místo v áčku. Máme tady dohromady dvaadvacet hráčů, jsme tady jako jedno mužstvo.
To mi na divizní tým i rezervu přijde docela málo. Vypadli někteří hráči kvůli pracovním povinnostem nebo škole? Přesně tak. Tyhle důvody vyřadily osm hráčů. Ti trénují s panem Zezulou v Praze každý den. Takže si neodpočinou, ale je jasné, že kluci, co byli na soustředění, dostali do těla víc. Vždyť zvládali tři fáze tréninku. Třeba v pátek ráno odběhali pětkrát jeden kilometr, odpoledne si dali sedm kilometrů a večer byl na programu trénink vevnitř. Rotoped, posilovna, nebo třeba sauna.
Míč tedy vaši hráči v minulých dnech neviděli… Na konci soustředění tam byl fotbálek na sněhu, ale jinak to bylo hlavně o nabírání kondičky. Běžky na programu nebyly, ono nebylo moc sněhu. Od úterý se budeme připravovat už doma na Štěpničné, takže tam už míč bude.
Proč jste brali na soustředění i mladíky z dorostu? Nikdo ty kluky k účasti nenutil, dali jsme jim nabídku, zda to s námi nechtějí absolvovat a oni kývli. Je to naše budoucnost, někteří kluci už chodili za béčko loni, teď můžou dostat šanci další. Perou se s tím statečně.
A co nějaké posily? Vrátil se nám z Austrálie Jan Urban a pak s námi trénuje taky Lukáš Nevím. Ten dva roky netrénoval, ale vždycky, když se o něm na Meteoru mluvilo, tak jedině jako o velkém talentu. Je to odchovanec Sparty. Zdraví mu zatím drží, někdy je trochu vidět, že dlouho nic nedělal, ale odpracoval si to všechno. Měli bychom mít v Meteoru i jednoho hráče z Mostu a Pardubic, ale tam uvidíme, jak to dopadne. Každopádně všichni mají šanci se poprat o áčko.
Na podzim podobný skok do divize udělal váš hráč Vobořil. Potěšilo vás to? Samozřejmě. Kluci vidí příklad, že ta možnost posunout se výš tady je. My budeme chtít, aby si během přípravy všichni kluci zahráli, a když si někdo řekne o první tým, tak tam prostě bude.
Příprava Meteoru je letos jiná i v tom, že klub nepořádá zimní turnaj kvůli rekonstrukci umělé trávy. Vítáte to, nebo vám budou soutěžní přípravné zápasy chybět? Já bych řekl, že je to příjemné, když si můžete soupeře pro přípravu vybrat. Zápasů odehrajeme dost, někdy to na sebe navazuje. Áčko třeba hraje v jedenáct, béčko od jedné odpoledne. Bude hodně šancí vidět hráče v akci.
Zmínil jste hned na úvod, že váš tým patří v tabulce výš. Jak vysoko by se Meteor B měl posunout v tabulce? Stojím si za tím, že kluci nepatří v tabulce tam, kde jsou. Myslím, že by určitě neměli mít problémy se záchranou. Těžko říct, kam přesně v tabulce patříme, ale vím, že až kluci přijdou na to, že se můžou měřit s každým, tak se to zlepšení dostaví.
Vy máte v záloze ale i možnost posílení hráči z divize. Vnímáte tu výhodu? Věřím, že kluci si to všechno v přípravě odbouchají a nebudou pak mít v soutěži z nikoho respekt. Mají na každého a podle mého si to všechno ukopeme sami, bez posil. Ty bych použil, ale snad jen kdyby šlo opravdu do tuhého, věřím však, že to nebude potřeba.

René Machálek