Rozhovor s momentálně druhým nejlepším střelcem A týmu Vojtou Kostkou. Připravil T. Burminov

V kolika letech a kde jsi začal s fotbalem?

S fotbalem jsem začínal v 6 letech v mé rodné Kamenici nad Lipou na Vysočině.

U nás v klubu nastupuješ jako útočník. Bylo to tak vždy?

Vždycky ne. Během fotbalové kariéry jsem si zkusil asi všechny možné posty kromě brankáře. Tam mě to nikdy nelákalo. Nejlépe se ale cítím v útoku, vždycky jsem chtěl dávat hodně gólů, takže mi tenhle post vyhovuje nejvíc.

Nastoupil jsi někdy jako soupeř proti Meteoru?

Ano. V dorostu jsme proti Meteoru hráli s Táborskem. Tenkrát to moc výsledkově nevyšlo.

Kdy jsi přišel do Meteoru?

Do Meteoru jsem přišel ještě za trenéra Tichaie v srpnu 2018.

Co víc ti vyhovuje hrát na jednoho útočníka nebo na dva útočníky?

Oboje má svoje pozitiva i negativa. Ale spíš mi vyhovuje hra na dva útočníky.

S výsledky na podzim nepanuje spokojenost. Kde bys vyděl příčinu špatného podzimu?

Těch příčin bylo samozřejmě víc. Nejvíc nás podle mě srážela nekonzistentnost výkonů, která se projevovala hlavně na hřištích soupeřů, kde jsme poztráceli spoustu bodů. Svůj vliv mělo také to, že jsme dostávali dost laciných gólů po taktických chybách. Příliš se nám nedařila ani útočná fáze, kde jsme neproměnili spoustu gólových příležitostí. Na nevyužitých šancích mám i já svůj velký podíl, protože hlavně na začátku sezóny jsem nedal hodně šancí, což tým stálo body. K tomu všemu se přidali nějaké absence a tenhle mix nakonec zapříčil špatný podzim.

Začíná nám zimní příprava. Jak se těšíš?

Zimní přípravu asi jako většina kluků úplně nemusím. Je to hrozně dlouhé období plné dřiny, kdy prakticky dva měsíce ladíme formu na soutěžní zápasy. Takže se spíš těším na začátek jarní sezóny, abychom mohli napravovat herně i výsledkově horší podzimní část.

Do zimní přípravy trenér také zařadil kondiční trénink v Gymu, kde vás trénuje jeden z trenérů Karlose Vémoly. Co říkáš na tento trénink?

Určitě je to pozitivní zpestření. Pamatuji si, že nám tyhle tréninky daly hodně fyzické kondice. Bohužel před dvěma lety jsme ji úplně nemohli naplno využít, protože na jaře začal Covid a sezóna se zrušila. Doufám, že letos nám tenhle kondiční trénink pomůže i v ostrých zápasech.

Po podzimu Divize sk B jsi zatím na 7 brankách. S kolika bys byl spokojen na konci sezóny?

Hlavně na začátku sezóny jsem se hodně střelecky trápil. Chtěl jsem to za každou cenu protrhnout, ale zhruba půl sezónu se mi to vůbec nedařilo. Až druhá polovina podzimu byla trochu povedenější. Každopádně bych chtěl těch gólů dát daleko víc, abych Meteoru pomohl k co nejlepšímu umístění. Spoluhráč Honza Sůra mi dal za cíl 20 branek za sezónu, tak bych tuhle metu chtěl pokořit.

Vojto děkuji za rozhovor přeji, ať se Ti daří nejen v osobním životě, ale i v tom sportovním. A kdo bude příště? Nepříjemný stoper, na kterého se hraje špatně Jakub Greguš.